kotek
13 بهمن 1401 - 17:14

بیمه‌شدگان فراگیر استان مرکزی ۲۰ درصد افزایش یافت

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه بیمه شدگان فراگیر استان مرکزی ۲۰ درصد افزایش یافت گفت: بیش از ۹۰ درصد مصوبات ستاد تسهیل در استان مرکزی اجرایی شده است.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علیرضا حسینی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی مهم‌ترین حلقه در بخش بیمه‌های اجتماعی نظام جامع رفاه کشوراست اظهار داشت: بیش از نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است، تکالیف سازمان تامین اجتماعی در اصول قانون اساسی و سیاست‌های کلی تامین اجتماعی ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب نقشه راهی را برای سازمان مبنی بر امکان برخورداری تمامی مردم از خدمات تامین اجتماعی از جمله بازنشستگی، پیری، درمان، حوادث، خدمات بهداشتی وغیره فراهم کرده است.

وی افزود: جمعیت زیرپوشش کشور در ابتدای انقلاب 20 درصد بود اما هم اکنون 72 درصد جمعیت کشور زیرپوشش خدمات بیمه‌ای هستند، سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور بیش از 38 میلیون بیمه شده اصلی و تبعی دارد که 7 و نیم میلیون نفر آن جمعیت بازنشستگان و خانواده و مستمری بگیران است و سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور ماهانه بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان در هر ماه برای اجرای تعهدات بیمه‌ای و درمانی خود هزینه می‌کند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی تصریح کرد: امسال 20 هزار قرارداد بیمه زنان خانه دار و دانشجویان در استان مرکزی منعقد شده است که استان از این حیث جزو 6 استان نخست با بالاترین آمار است، همچنین توسعه خدمات غیرحضوری نیز ازدیگر خدمات سازمان در سال‌های اخیر است که به بیش از 40 خدمت رسیده است.

حسینی بیان کرد: سال گذشته 988 هزار و 777 نفر زیرپوشش بیمه بودند در حالی که امسال یک میلیون و 18 هزار و 391 نفر از جمعیت استان مرکزی زیرپوشش بیمه قرار گرفتند که نشان از افزایش 3 درصدی دارد و ضریب پوشش به 71.24 صدم درصد رسیده و استان مرکزی از این حیث جز 5 استان برتر کشور است.

وی ادامه داد: تعداد 336 هزار و 350 نفر از بیمه شدکان اصلی است که نسبت به سال قبل2.87 درصد افزایش داشته است، بیمه شدکان اجباری سال گذشته 222 هزار و 725 نفر بوده و اکنون به 230هزار و 461 نفر رسیده که 7736 نفر افزایش داشته که البته 5 هزار نفر نیز بازنشسته شده‌اند که این افراد نیز جایگزین شده که در یکسال اخیر مجموعا 12 هزار نفر اشتغال جدید در استان ایجاد شده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی تصریح کرد: در دوسال اخیر 170 هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان از دولت در قالب سهام وصول شده که این نیز بی سابقه بوده است همچنین تسویه بدهی بانکی بالغ بر 88 هزار میلیارد تومان در سطح کشور به عنوان بزرگترین تسویه نظام بانکی سازمان در این دولت انجام شده است، تکمیل، توسعه و طراحی 133 پروژه درمانی از سوی سازمان در حوزه بیمه، درمان و رفاهی با 9 هزار و 682 میلیارد تومان در مناطق محروم کشور از جمله اقدامات سازمان تامین اجتماعی است.

حسینی بیان کرد: در حوزه بیمه‌ای دو پروژه مربوط به استان مرکزی است، بهره‌برداری از پروژه بزرگ ملی فرهنگی-ورزشی تامین اجتماعی با ظرفیت 1500 صندلی جنب بیمارستان امام خمینی(ره) و  کلنگ زنی شعبه تامین اجتماعی در شهرستان تفرش نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته 30 هزار و755 نفر بیمه شده فراگیر در استان وجود داشته که هم اکنون این آمار با 20 درصد افزایش به 37 هزار نفر رسیده است، سال گذشته 95 هزار و 705 نفر مستمری بگیر در استان بوده که اکنون به 102 هزار و 788 نفر رسیده که 7.40 صدم درصد افزایش داشته است، سال گذشته 23 هزار و 259 کارگاه فعال در سطح استان وجود داشت که امسال به 23 هزار و 553 کارگاه رسیده که 294 کارگاه فعال افزایش پیدا کرده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی با اشاره به درآمدها وهزینه‌های اداره کل تامین اجتماعی استان مرکزی بیان کرد: درآمدهای سازمان از ابتدای سال 6 هزار و 432 میلیارد تومان بوده که 100 درصد آن حق بیمه است و هزینه‌ها صرفا مستمری، بیمه بیکاری و تعهدات کوتاه مدت 6 هزار و 992 میلیارد تومان بوده که 600 میلیارد تومان کسری داشته و عمدتا به صورت تسهیلات تامین می‌شود، میانگین 670 میلیارد تومان حقوق و مستمری ماهانه در سطح استان از سوی سازمان پرداخت می‌شود.

حسینی عنوان کرد: در بحث حمایت از تولید طی دو سال اخیر سازمان تامین اجتماعی بین دستگاه‌ها حرف نخست را می‌زد، تا دو سال پیش  بدهکاران کلانی داشتیم اما هم اکنون بدهکار کلان در استان وجود ندارد و بدهکاران تمامی بدهی خود را تسویه و یا تقسیط کرده‌اند، تعاملات با تشکلات کارگری و کارفرمایی در استان سبب شد اختلافات با کارفرمایان کمتر شود، بیش از 90 درصد مصوبات ستاد تسهیل در استان اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه عمده هزینه سازمان مستمری است که 670 میلیارد تومان میانگین حقوق مستمری به 102 هزار مستمری بگیر است،گفت: جمعیت زیرپوشش استان در سال 74 بالغ بر 451 هزار نفر بوده که اکنون به بیش از 2 برابر رسیده، جمعیت مستمری بگیر از 16 هزار نفر به بیش از 100 هزار نفر 

و کارگاه‌های فعال از 11 هزار و 200 کارگاه به 23 هزار کارگاه و بیمه شدگان اجباری از 84 هزار و 699 نفر به 230 هزار نفر رسیده است که رشد 4 برابری داشته است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی خاطرنشان کرد: عمده چالش‌های سازمان ناترازی منابع و مصارف صندوق و کسری نقدینگی ناشی از آن و کاهش ضریب پشتیبانی،استقرار بی‌رویه و انباشته از نظام بانکی برای جبران کسری نقدینگی در گذشته است.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015330